Nema brzine!
Brzina nikad ne bi trebala biti u istoj rečenici s bonsaijem. Jer to je zavaravanje. S tim se treba pomiriti.
Iskusne bonsaiste ne muči brzina u smislu rasta, oni su naučili biti strpljivi. Ono koji su debelo zagrezli u bonsai hobi, pa naprave veliki vrt s puno drveća, ionako se mogu požaliti da ništa ne stignu. Makar drveće raste sporo, dan ide prilično brzo. Da bi napravili neke poslove trebate sami biti na neki način 'brzi', a istovremeno pedantni.
Brzina nema veze s drvećem, ima samo puno veze s nama.
I neki trgovci to znaju.
Brzina života
Mudar trgovac koji zna čitati između redova, dozvolit će sebi malo informiranja, pa shvatiti da ako reklamu prodaju emocije onda je prava riječ za prodaju 'strpljenje'. Dok se višegodišnji bonsaist naučio strpljenju, početnici gore od nestrpljivosti. Zato na tržištu postoje 'brzorastući bonsai'. Kad ne vjeruješ struci, a vjeruješ trgovcu onda kupiš brzorastući bonsai.
Brzorastući bonsai nije ikakav rekorder u brzini rasta. To je samo drvce koje u svojim izvornim klimatskim uvjetima raste nešto malo brže nego neko drugo drveće. Kako smo skloni relativiziranju, drvce koje u 3 godine izraste 10cm više od drugog nazvat ćemo brzorastućim. Meka za početnike. Japanski ovo, japanski ono, pa kineski nešto, pa indonezijski... biljke koje se u našim klimatskim uvjetima bore za opstanak. Vani ni ne mogu preživjeti. Dobri su za uzgoj u stanu ili sobi. Tu bi možda mogli rasti svojom prirodnom brzinom kad ne bi živjeli s nama. A mi unutarnju temperaturu, osvjetljenje i sve ostalo u stanu ipak reguliramo po sebi, a ne po biljci. Stoga je logična posljedica da brzorastući bonsai živi tako brzo da umre za cca mjesec dana.
Takve se biljke često masovno proizvode na istoku pa se onda šlepaju u nizozermsku za daljnju distribuciju. Kad sve gore navedeno ne bi bilo točno, nizozermci bi sami proizvodili iste te količine.
Trgovci isto tako znaju kako ubrzati rast spororastućih bonsaija. Imaju takve mješavine gnojiva da vjerojatno nećete stići rezati sve grane koje izrastu. I ovdje nasjedamo na robne marke, a nepotrebno. Ne možete svoje dijete hraniti specijalnom mješavinom da bi već za 4 godine krenulo na fakultet. Možete ga samo hraniti da bude zdravo i da se razvija, sazrijeva, dobije karakter... pa tek onda na fakultet, kad za to dođe vrijeme.
Priroda uvijek ima svoju brzinu ma koliko mi preparata i industrijskih trikova primijenili. Ako želite zaista raditi bonsai, pomirite se s tim. Ako počnete danas, nećete uzgojiti drvce u sljedećih 5 ili više godina.
Brže konje potjeraj
E da, konja možete malo ubrzati da biste osjetili vjetar u kosi. Drvce pak ste stavili u posudu. Stoga zanemarite brzinu u smislu kretanja kroz prostor, nego se malo koncentrirajmo na brzinu u smislu protoka vremena. Od startnog materijala do gotovog bonsaija protiču godine, čak i desetljeća. Mi u međuvremenu nešto muljamo oko tog drvca. Ako smo nestrpljivi, i htjeli bismo prije imati ono što ne možemo, onda ćemo agresivno raditi na uzgoju, šišati svako malo, oblikovati, dohranjivati, zanemarujući pri rom da između svake akcije treba sačekati reakciju. A priroda će i dalje ići svojim tempom. Treba biti strpljiv.
Npr. iskopali ste krasan yamadori i posadili ga u posudu. To je to, pustite ga godinu, dvije ili tri, da se primi, ozdravi i postane normalno vitalno drvo. Hej, ne može puno brže. Drveću treba puno vremena da nadoknadi korijenje koje ste vi orezali u 15-ak minuta.
Ili npr. vaša vizija drvca uključuje i onu donju granu koja je najmanja. Pustite granu neka raste jednu dvije ili tri godine, u daljinu, nek drvce izgleda ružno zbog toga, ali morate se strpiti da ta grana oderblja. Neće brže i neće na drugi način. U stvari, može i nešto brže, ali zahtijeva tehnike koje se ne mogu savladati brzo, pa ste na istom.
Tu i tamo postoji koja prečica, ali ona ne ubrzava rast drveća, samo smanjuje vrijeme potrebno od početka do konačnog djela. Negdje u ranijim postovima sam spomenuo da možete početi od sjemenke, a možete početi i od yamadorija koji je bio sjemenka dok još niste bili rođeni.
Drveće raste da bi živjelo dugo. Izgrađuje se sporo i strpljivo, učvršćuje se u zemlju, gradi svoju strukturu, osvaja prostor, kako bi si osiguralo stotine i tisuće godina sigurnog života.
Stoga ne postoji brzorastuće drveće, a pogotovo ne brzorastući bonsai.
Brzoničuće sjemenke posadite u zemlju i dobro zalijte. Prvo klijanje primijetit ćete unutar sedam dana. Dobro pognojite specijalnim gnojivom koje ubrzava rast i pratite razvoj. Pazite da oko biljke ne bude korova koji krade energiju. Biljka će rasti izuzetno brzo do visine skoro dva metra, cvjetati i dati najmanje dva ploda već iste godine, na jesen.
"Banzai" japanski kukuruzni hibrid za veće prinose i odlučne farmere.
Nema komentara:
Objavi komentar