Pričitao sam neki početnički e-book koj govori o jednoj od, pretpostavljam, vrlo čestih početničkih greški - poklanjanje "previše pažnje" svom bonsaiju.
Iskusni bonsaisti će reći da pažnje nikad dovoljno, ali ovdje govorimo o nama početnicima. Početnik je vrlo blizu plaćanju cijene za nestrpljenje.
A nestrpljenje se lako ogleda u tome da početnik izvadi solidan yamadori, finalno mu prikrati korijenje, oreže ga, napravi defolijaciju, malo ga podrila, ožica ga, i dobro zalije gnojivom. Nakon toga nabavlja dobru bonsai posudu kako bi svoje drvo već iduće godine mogao pokazati na nekoj izložbi.
Od svega mu ostane samo ta posuda.
Ovo je, shvatili ste, karikiranje, ali živopisno objašnjava da ne možemo raditi sve odjednom. Samo zato jer smo nestrpljivi. Koliko god kome bilo krivo, bonsai umjetnost nije natjecanje u brzini.
Kad 2013. budem nabavio prva drvca moguće da ću tijekom godine uspjeti pokazati svoju startnu kolekciju. Očekujem ništa više nego: imaš dobar startni materijal za bonsai.
Na žalost, shvatio sam da neću imati nakakvog ozbiljnijeg posla osim redovitog zalijevanja i praćenja stanja, te se eventualno boriti s gljivicama, leptirima i dosadnim ušima.
No, zato 2014., kad ode snijeg (ako ga bude), imat ću opet yamadorije koji više neće tražiti znoj i muku jer će biti smješteni u posudama tipa lavora, drvenog sanduka, polovice plastičnog karnistera, kante itd.
Evo da si zapišem neki redosljed:
- već sad hodajući okolo po svjetu, u bližoj okolini, gledam potencijalne mete, za proljeće, malo snimam i rasadnike
- tijekom jeseni i zime pribavljam posude, malo alata, supstrat, žice da ne gubim s time vrijeme u proljeće
- predvidim mjesto za držanje drvca u posudama na adekvatnom mjestu u dvorištu/vrtu
- u proljeće 2013. slijedi vađenje i pribavljanje startnog materijala
- kad posadim drvo u posudu trebam ga ostaviti na miru barem godinu dana. Hmm, možda kakva žica nakon par mjeseci tek toliko da si skratim muke s pokojom nezgodnom granom. Ono što se čeka je da se biljka oporavi od brutalnog rezanja korijena i grana, da pusti novo korijenje i grana, se se obnove izgubljene zalihe energije (koje su ostale na njegovom izvornom mjestu na terenu) i da biljka sljedeće proljeće bude u top formi ali ovaj put u bonsai posudi.
- iduće proljeće 2014. će se tek vidjeti što sam našao, čeka me prvo presađivanje, revizija korijenove bale i dodatno skraćivanje korijenja,
- tu već ima prilike za malu analizu materijala i odluku o pozicijama grana. Možda neke bude trebalo prikratiti, a neke ostaviti da još malo 'divljaju' kako bi zadebljale
- žica, hmm, možda da, možda ne, vjerujem da to ovisi o drvetu
- standard, zalijevanje, prihranjivanje i borba protiv nametnika ili bolesti
- i opet prođe godina, već je 2015. mislim da ove godine nema presađivanja, ako je sve dobro, korijenju je dobro, biljka je u punoj kondiciji, i možemo raditi na krošnji i stablu
- dalje od ovoga ne vidim, ali ti već ima posla s oblikovanjem svake godine
Evo, već se učim strpljenju :)
Nema komentara:
Objavi komentar